Rasy psów

Airedale terrier – charakterystyka rasy

Airedale terrier – historia rasy

Pochodzenie Airedale Terriera, znajdującego się w Anglii, wiąże się bezpośrednio z dwoma mitycznymi rasami: Otterhoundem i Fell Terrierem. Od pierwszego historycznego pojawienia się w XIX wieku, główna funkcja Airedale Terriera była podobna do funkcji ich poprzedników: polowanie.

Psy te wkrótce wyrzeźbiły dla siebie niszę w zdobyczach zarówno wodnych, jak i lądowych, stając się jedną z najważniejszych angielskich ras myśliwskich. Z biegiem lat obowiązki psa mnożyły się i był on wykorzystywany jako pies przewodnik, pies ratowniczy, a nawet pies policyjny.

Obecnie Airedale Terrier jest używany głównie jako zwierzę towarzyszące, chociaż w niektórych krajach zachowuje funkcje, które spowodowały jego ekspansję w całej Europie i Ameryce.

Budowa fizyczna airedale terriera

Jest kilka fizycznych ciekawostek, które Airedale Terrier przekazuje na pierwszy rzut oka. Pierwszym z nich są ogromne rozmiary nadwozia, dzięki którym ma imponującą prezencję. Całe ciało ma dobre proporcje i jest dobrze wyważone. Długie, grube nogi podtrzymują potężny tułów zwierzęcia, z głęboką (ale nie szeroką) klatką piersiową, płaskim brzuchem, prostym grzbietem i średniej wielkości ogonem.

Głowa

Ciekawa głowa Airedale, o wyraźnym prostokątnym kształcie, odzwierciedla płaskie sklepienie czaszki, dzięki któremu przebieg od czoła do małego, czarnego nosa zwierzęcia jest całkowicie prosty. Na szczególną uwagę zasługują ciemne oczy, małe opadające uszy oraz charakterystyczna kozia bródka, która zazwyczaj opada z brody.

Tułów

Na całym ciele zwierzęcia występuje podwójna sierść. Podszerstek jest krótki i gładki, natomiast sierść zewnętrzna jest gęsta, szorstka i falista (bez loków). A w ilu kolorach może być widoczna ta sierść? Oficjalnie za Airedale Terriera uważa się tylko te dwubarwne psy o czarnym i kasztanowym odcieniu.

Prawidłowe żywienie i aktywność fizyczna

W przypadku dużych psów, takich jak Airedale Terrier, ważną rolę odgrywa żywienie. Konieczne jest dostarczenie psu niezbędnych składników odżywczych i energii, aby utrzymać odpowiednią sylwetkę i uniknąć chorób w organizmie. Zaleca się dzielenie posiłków na małe, liczne dawki dzienne, co jest jedynym sposobem na uniknięcie przekarmienia psa!

Bez względu na to, jak dobra jest dieta psa, jeśli nie ma sportu, nic nie osiągniemy. Bardzo ważne jest, aby pies codziennie zażywał ruchu fizycznego, np. standardowych codziennych spacerów. Inną opcją może być agility, aktywność, która stymuluje zarówno fizyczne, jak i psychiczne zdrowie zwierzęcia.

Charakter i zachowanie airedale terriera

Ogólnie rzecz biorąc, Airedale Terrier jest bardzo szczęśliwym psem, który okazuje bezwarunkowe przywiązanie do swojej rodziny. Chociaż ma szczególne upodobanie do dzieci, niebezpiecznie jest zostawiać go z nimi samego, gdyż jest to pies dość szorstki. Rasa ta jest jednak doskonałym obrońcą domu i zawsze jest gotowa stanąć w obronie swoich.

Nauka

Edukacja Airedale Terriera musi być jasna już od etapu szczenięcego, czyli od czasu, kiedy pies jest najbardziej niecierpliwy i impulsywny. Dzięki jego poprawnemu szkoleniu – co nie jest łatwym zadaniem – osiągniemy z nim lepsze współżycie, unikając ewentualnych zachowań destrukcyjnych.

Socjalizacja

Socjalizacja to również punkt, na który należy zwrócić uwagę w pierwszych miesiącach życia, ponieważ przyzwyczajając psa do bezpośredniego kontaktu z innymi psami i ludźmi sprawimy, że w dorosłym życiu będzie on psem mniej terytorialnym i zaakceptuje wspólne chwile z innymi psami.

Zdrowie i choroby

Niewiele dużych ras psów może przewyższyć dobre zdrowie, którym cieszy się Airedale Terrier. Jednak mimo że ich średnia długość życia jest dość wysoka – jedenaście lat – istnieją typowe choroby, które u tych psów nawracają.

Stawy i chrząstki ulegają dużemu zużyciu ze względu na duże rozmiary zwierzęcia. Nie dziwi zatem fakt, że dysplazja stawów biodrowych i dysplazja stawów łokciowych krzyżują się z drogą Airedale Terriera. Dlatego zaleca się, aby miał coroczne badania kontrolne, aby lekarz weterynarii mógł go na bieżąco informować i starać się uniknąć tych powikłań.

Jego rozmiar jest również winny pojawieniu się skrętu żołądka, bardzo niebezpiecznej choroby, która całkowicie blokuje żołądek. Do sekcji łagodniejszych chorób możemy zaliczyć patologie wzroku, takie jak zaćma czy zapalenie spojówek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *