Rasy psów

Aidi – charakterystyka rasy

Aïdi to piękny marokański pies górski.

Pochodzenie rasy psa Aidi

Aïdi wywodzi się z gór Atlas. Inne nazwy to Atlas Mountain Dog lub Atlas Sheepdog. Jest to tradycyjny pies pasterski i stróżujący plemion berberyjskich z Afryki Północnej i innych koczowniczych ludów Atlasu.

Dobór hodowlany był zawsze ukierunkowany na nieustraszony i bardzo niezależny charakter. Tereny górskie są terenem nierównym i wymagają wytrzymałego psa. Ale ten pies jest nie tylko praktyczny, ale i niezwykle piękny. Berberowie zawsze hodowali szczególnie atrakcyjne zwierzęta użytkowe, czy to psy, czy konie. Kiedy przyszło do nazwania ich, utrzymali to proste, „Aïdi” przetłumaczone po prostu oznacza „pies”.

Bardzo niewielu hodowców Aïdi hoduje tego psa poza Afryką Północną.

Charakterystyka rasy Aidi

Aïdi jest dużym, silnym i jednocześnie eleganckim psem. Należy do molosów i wykazuje duże podobieństwo do innych europejskich psów górskich, takich jak Pirenejski Pies Górski czy Owczarek Abruzzo Maremma. Aïdis są jednak nieco smuklejsze, bardziej eleganckie i sportowe w swoim ogólnym wyglądzie.

Typowe cechy charakteru Aidiego

Jest chłopcem z natury, który mimo wszystko lubi się jednoczyć i podporządkowywać ludziom. Te niezależne postacie potrzebują jednak bezpiecznego przywództwa. Bez zadania, przestrzeni i zasad po prostu nie wie, co ma robić. Psy te zawsze pracowały i towarzyszyły Berberom w ich podróżach.

Jeśli chcesz trzymać takie zwierzę w mieszkaniu w mieście lub małym domu, są szanse, że nie będziesz z niego zadowolony. Jeśli hodujesz owce lub jesteś zaangażowany w inne działania rolnicze, możesz znaleźć imponującego i niezawodnego towarzysza w tym wspaniałym psie stróżującym.

Charakter w skrócie

  • naturalny i niezależny
  • potrzebuje solidnego przywództwa i absolutnie niezawodnego
  • absolutnie niezawodny w swojej pracy i dla swojego pana

Typowe choroby rasy

Aidi jest jeszcze prymitywnym psem i jak dotąd został uchroniony przed chorobami rasy. Jeśli pies będzie wykorzystywany do ciężkiej pracy to mogą go dotknąć choroby zwyrodnieniowe stawów i całego organizmu.

Hodowla, pozyskiwanie i utrzymanie

Psy górskie to piękne i wytrzymałe zwierzęta. Jednak w bardzo niewielu przypadkach nadają się do trzymania jako pies do towarzystwa lub na spacer. Szczenięta owczarka atlaskiego są bardzo rzadko oferowane w Europie Środkowej. W związku z tym młode psy mogą być drogie, jeśli już się je znajdzie.

Wygląd i umaszczenie Aidi

Selekcja hodowli berberyjskiej nigdy nie przewidywała określonego koloru. Dziś więc pies ten występuje w wielu kolorach i wzorach. Może być biały z oznaczeniami i maską, brązowy, pręgowany lub prawie czarny.

Sierść jest delikatna, gęsta i średnia do długiej. W zimie tworzy gęstą wełnę, która doskonale chroni przed warunkami atmosferycznymi.

Jak na molocha, Aïdi jest wręcz elegancki. Ma jednak bardzo solidną budowę, z umięśnionym torsem, mocnymi i szerokimi nogami. Ogon, średniej długości, jest lekko zakrzywiony, dobrze pokryty i w pozycji stojącej zwisa na średniej wysokości.

  • Dostępne w kolorze białym, czarnym, brązowym, pręgowanym i wielokolorowym.
  • Sierść jest średniej do długiej długości.
  • Elegancka, ale silna budowa ciała
  • Wielkość, waga i długość życia owczarka atlaskiego.
  • Wysokość w kłębie od 52 do 62 cm (psy i suki)
  • Masa od 22 do 26 kg
  • Średnia długość życia 12 lat lub więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *