Pielęgnacja kota

Pielęgnacja sierści u kota

Koty są bardzo czyste i dbałe o higienę. Sama ich sierść wymaga jednak regularnej pielęgnacji, aby zapewnić im zdrowie i dobre samopoczucie. Poniżej znajdują się porady dotyczące tego, jak prawidłowo pielęgnować sierść u kota.

Koty same dbają o swoją sierść, ale wymagają też od nas stałej uwagi. Ich sierść może się składać zarówno z grubszych, jak i cieńszych włosów, dlatego ważne jest, aby codziennie przez kilka minut dbać o jej stan. Codziennie delikatnie rozczesywać kota może pomóc w usunięciu martwych włosów i pozbyciu się nadmiernego owłosienia. Możemy też polecać naszemu pupilowi specjalne masaże, które dodatkowo poprawią jego samopoczucie.

Regularne czesanie

Koty powinny być regularnie czesane. Należy to robić raz lub dwa razy w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i utrzymać ich sierść w dobrym stanie. W zależności od rodzaju sierści kota, powinniśmy dobrać odpowiedni grzebień lub szczotkę. Należy unikać używania narzędzi, które mogłyby podrażnić skórę kota lub łamić jego delikatne włosy.

Mycie kota

Koty powinny być myte tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne. Jeśli nasz kot ma bardzo długą i gęstą sierść lub ma tendencję do brudzenia się bardziej niż inne koty, możemy go myć co kilka tygodni. Wybierajmy delikatne i naturalne mydła lub szampony przeznaczone specjalnie dla kotów, aby uniknąć podrażnień skóry. Możemy też skorzystać z usług profesjonalnego groomera.

Usuwanie kołtunów

Ważne jest również usuwanie kołtunów. Jeśli nasz kot ma długą i gęstą sierść, powinniśmy regularnie sprawdzać czy nie tworzą się na nim kołtuny i je usuwać. Można to zrobić za pomocą specjalnych nożyczek lub grzebienia do rozczesywania kołtunów. Trzeba jednak uważać, by nie uszkodzić skóry kota podczas takich czynności.

Zabieg pielęgnacyjny

Jeśli nasz pupil ma bardzo długo i gęsto owłosiona sierść, możemy mu raz na jaki czas zafundować profesjonalny zabieg pielęgnacyjny. Taki zabieg polega na strzyceniu wszystkich martwych włosów oraz usunięciu kołtunów. Ma to na celu poprawienie stanu sierści pupila oraz ochronienia go przed problemami dermatologicznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *